Uzun Uçuşlarda Jetlag Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle uzun uçuş ve sık uçuşlarda her seferinde bitkin bir şekilde dönüyorsunuz ve beraberinde uykusuz kalıyorsunuz biz buna jetlag diyoruz yani uçuş hastalığı gibi bir şey. Bu aslında sıklıkla uçanlar için o kadar sıkıntılı bir durum ki yaşadıktan sonra kendinizi toplamanız 1 haftayı buluyor. İşte bu noktada bilim adamları bu duruma çare buldular.

Uzun Uçuşlarda Jetlag Sorunu Nasıl Çözülür1

Uzun mesafe uçuşlarının bu korkulu rüyası jetlag saat farkı sebebiyle insan bünyesini dengesini de aynı zamanda alt üst ediyor çünkü her insanın vücudu 24 saat boyunca sürekli olarak yaşadığı düzene alışkındır. Uzun mesafeli uçuşlarda ise bu denge bozuluyor. Kişi başka bir saat diliminde bulunan bir ülkeye uçtuğunda kendi vücut saatini de yeniden ayarlaması gerekiyor. Fakat bu işlem de hiç kolay değil günler süren bir yorgunluk hali genelde oluyor.

Uzun Uçuşlarda Jetlag Sorunu Nasıl Çözülür2

Bu soruna değinen ABD’ li bilim adamları kolları sıvayarak jetlag’ ı önlemek için ışık terapisini geliştirdiler. Uzmanlara göre tedavide kullanılan ışık demetleri kişinin göz kapağından giriyor ve beynin vücut saatini ayarlamasına yardımcı oluyor. Bu yöntem dünya da 39 kişi üzerinde denendi ve etkisi gürültü. Sonra laboratuar denemesi yapıldı. Sonuç olarak ise bu dünyanın komple en büyük uçuş sorunlarından olan durumda artık yavaş, yavaş çözülmeye başlıyor. Işık terapisindeki sistem beyne günün daha uzun olduğuna inandırıyor. Bu şekilde de uzun mesafe uçuş sonrasında vücut saati de dengesi de bozulmuyor

Bir önceki yazımız olan Anlık Çözümlerin Adresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

Sagliklidiyetler.Net üzerinde sunulan diyetler ve yöntemler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, doktor tavsiyesi değildir. Sagliklidiyetler.Net yazılarında bahsedilen yöntemler doktor kontrolü olmadan uygulandığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bir diyet programına başlamayın. Diyetleri uygulanması tamamen kişilerin tercihine sunulmuş ancak uygulayıp uygulamamak kendi sorumluluklarına bırakılmıştır. Bu nedenle oluşabilecek sorunlardan Sagliklidiyetler.Net sorumlu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir