Sağlıklı Bol Lifli Gıdalar Hangileri?

Aniden düşen kan şekeri bir anda bastıran acıkma hissi tıka basa yenen yemekler. Bu manzaradan şikâyetçiyseniz o zaman tabloyu değiştirmek sizin elinizde. Yemek yedikten kısa bir süre sonra acıkıyorsanız ya da masadan tam doyduğunuzu hissetmeden kalkıyorsanız o sofrayı bir kez daha gözden geçirmeniz gerekiyor acaba siz sofranızda lifli gıdalara ne kadar yer veriyorsunuz.

Mis gibi bir kuru fasulye yanında da tane, tane pilav işte sağlıklı beslenmenin en ucuz ve de en geleneksel yöntemi bu yani baklagilleri ne kadar tüketiyorsanız o kadar sağlıklısınız aslında.

Lifli gıdalar mide ve bağırsak sistemi üzerinde oldukça etkili olan gıdalardır özellikle bağırsak üzerinde daha çok etkili olduğu için metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahip. Yalnızca sindirim sistemi için değil kalp sağlığı içinde baklagillerin önemi büyük.

Sofra kültürümüze baktığınız zamanda nohut yemeği, bulgur pilavı, salata, cacık veya ayran tüketiyor olmak dört yapraklı yoncayı tamamlamamıza yol açıyor ve dolayısıyla tam sağlıklı bir beslenme elde etmiş oluyoruz. Sofra kültürümüz bu gıdaları bir arada tüketmeye uygun ama bu dört yapraklı yoncayı yemeğin hemen üstüne yenilen bir tatlıyla da bozmamak gerekiyor.

Eğer ki yerseniz o zaman şeker tüketimini artırdığınız için yine çabuk acıkmalar olacak ve kan şekerinin yükselme dönemi başlıyor ve bu gibi durumlarda ise kilo kontrolü sağlanmıyor.

Lifli gıda tüketimi çocukların gelişimi açısından da büyük önem taşıyor farklı yollar denenip çocuklara mutlaka lifli gıdalar yedirilmesi gerekiyor. Çünkü şekerli gıdalar tüketiyor olmak yorgunluğu artırdığı için uyku hali yaratıyor ve bu sayede de çocuklarda konsantrasyonu azaltıyor.

ÖNERİLER:

Öncelikle kısır öneriyoruz, bol yeşillikle birlikte hazırlandığı takdirde lif içeriği daha da çok artmış oluyor. Mercimekli köfte öneriliyor çeşitli bulgur köfteleri var. Bunların hepsini kekler börekler, kurabiyeler yerine yapıp yanına ayran ikramı yaptığınızda hem o çok bahsedilen dört yapraklı yoncayı oluşturmuş oluyoruz hem de daha sağlıklı daha tok tutucu besinler elde etmiş oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir? başlıklı makalemizde iiştah kesen besinler, İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir? ve iştahımı ne keser hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Sagliklidiyetler.Net üzerinde sunulan diyetler ve yöntemler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, doktor tavsiyesi değildir. Sagliklidiyetler.Net yazılarında bahsedilen yöntemler doktor kontrolü olmadan uygulandığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bir diyet programına başlamayın. Diyetleri uygulanması tamamen kişilerin tercihine sunulmuş ancak uygulayıp uygulamamak kendi sorumluluklarına bırakılmıştır. Bu nedenle oluşabilecek sorunlardan Sagliklidiyetler.Net sorumlu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir