Chia Tohumu İle Zayıflama

Küçük ve lifli tanecikler adı Chia tohumu ve ülkemize de Meksika’ dan giriyor bugün kilo vermek isteyenlerin yeni gözdesi diyebiliriz.

Ciddi anlamda metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahip ve tokluk hissi verici ve ciddi anlamda bağırsak yumuşatıcı bir etkiye sahip. Chia tohumu omega 3 ve kalsiyum magnezyum kaynağı kesinlikle tansiyonun düşmesinde oldukça faydalı ve antioksidan etkisi nedeniyle kanser tedavisinde de çok etkin kullanılıyor. Yüksek lif içermesi sayesinde ise sindirim sistemine büyük yardım sağlıyor. İki yemek kaşığı Chia bitkisi tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınızın ortalama olarak % 40’ını karşılıyorsunuz kalsiyum ihtiyacınızın ise % 18′ ini karşılıyorsunuz. Özellikle zayıflama diyeti yapıp ta kabızlık sorunu yaşayan kişilerde kabızlığın çözülmesinde oldukça yararlı. Yüksek oranda antioksidan içerdiği içinde düzenli kullanımı kansere karşı koruma sağlıyor.

chia tohumu ile zayıflama tarifi

Bitkiyi suda beklettiğiniz zaman bir jele dönüşüyor salata soslarında ve tatlı formlarında tüketmek mümkün.  Normalde bir su bardağı süte iki tatlı kaşığı kadar ilave edip karıştırıp buzdolabına koyduğunuzda aslında ertesi gün pudinginiz hazır diyebiliriz. İçerisine çok az şeker ilave ederek ya da bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.  Zeytinyağı ve limon sosu ile karıştırıp salatalarınıza sos olarak hazırlayabilirsiniz. Mucize değil demesek bile mucizeye yakın bir bitki diyebiliriz. Chia tohumunun mucizevi bir etkisi yok tüketirken de bu yüzden dikkat etmek gerekiyor.ortalama 1,5 yemek kaşığı kadar maksimum dozu ve gene gebelerin emziklilerin astım hastalarının ve ilaç kullanan yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması gerekiyor. Özellikle kuru tüketimde boğaza takılabileceği için genelde puding olarak tüketim ya da sos olarak tüketimi öneriliyor. Fiyatına gelecek olursak biraz yüksek diyebiliriz ancak alternatifsiz de değil ancak değişik tatlara açık olanlar için hemen her aktarda bulmak mümkün.

Ortalama 1,5 yemek kaşığı kadar maksimum dozu ve gene gebelerin emziklilerin astım hastalarının ve ilaç kullanan yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması gerekiyor. Özellikle kuru tüketimde boğaza takılabileceği için genelde puding olarak tüketim ya da sos olarak tüketimi öneriliyor. Fiyatına gelecek olursak biraz yüksek diyebiliriz ancak alternatifsiz de değil ancak değişik tatlara açık olanlar için hemen her aktarda bulmak mümkün. Biz günde iki porsiyon meyve ve bir porsiyon salata tükettiğimizde de aslında Chia’dan aldığımız kadar lif alıyoruz o yüzden alternatifi olmayan bir şey değildir. Omega 3 olarak ta balık kullanabiliriz. Ve buna eşdeğer olarak ta keten tohumu var. Chia’ ya ulaşamayanlar keten tohumunu tercih edebilir.

admin

Sagliklidiyetler.Net üzerinde sunulan diyetler ve yöntemler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, doktor tavsiyesi değildir. Sagliklidiyetler.Net yazılarında bahsedilen yöntemler doktor kontrolü olmadan uygulandığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bir diyet programına başlamayın. Diyetleri uygulanması tamamen kişilerin tercihine sunulmuş ancak uygulayıp uygulamamak kendi sorumluluklarına bırakılmıştır. Bu nedenle oluşabilecek sorunlardan Sagliklidiyetler.Net sorumlu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir